Skip to content

Kontakt z redakcją

redakcja24@studentprawa.com.pl

Skip to content

Student Prawa – portal prawniczy

  • Prawo
  • Windykacja należności
  • Studia prawnicze
  • Usługi
  • Home
  • Windykacja należności
  • Komornik sądowy
komornik sądowy

Komornik sądowy

Redaktor4 grudnia, 20194 grudnia, 2019

W Polsce działa ponad 1700 komorników sądowych.

Komornik to funkcjonariusz publiczny prowadząc egzekucję. Do zadań komornika należy wykonywanie orzeczeń sądowych, poszukiwanie majątku dłużnika czy zabezpieczanie spadku.

Komornik może prowadzić postępowanie egzekucyjne tylko wówczas, gdy posiada wobec dłużnika tytuł wykonawczy – tytuł egzekucyjny, któremu sąd nadał klauzulę wykonalności. Najczęściej będzie to wyrok bądź sądowy nakaz zapłaty. Egzekucja komornicza ma na celu jak najszybsze odzyskanie długu, podlega jednak pewnym ograniczeniom, by dłużnik nie został pozbawiony całkowicie środków na swoje utrzymanie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa komornikowi powierzono m.in. następujące zadania:

  • Wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenie pieniężne i niepieniężne oraz o zabezpieczenie roszczeń;
  • Wykonywanie innych tytułów wykonawczych i egzekucyjnych, (jeżeli podlegają wykonaniu bez klauzuli) wydanych na podstawie odrębnych przepisów;
  • Sporządzanie protokołu stanu faktycznego przed wszczęciem postępowania sądowego lub przed wydaniem orzeczenia;
  • Doręczanie zawiadomień sądowych, obwieszczeń i innych dokumentów za potwierdzeniem odbioru;
  • Sprawowanie urzędowego nadzoru na dobrowolnymi publicznymi licytacjami – ale tylko na wniosek organizatora licytacji;
  • Poszukiwanie majątku dłużnika na zlecenie wierzyciela;
  • Zabezpieczanie spadku i sporządzenie spisu inwentarza po spadkodawcy.

Zasadą jest, że komornik działa na obszarze swojego rewiru. Rewirem jest obszar właściwości sądu rejonowego, przy którym działa komornik. W rewirze może działać więcej niż jeden komornik.

Wykaz działających w Polsce komorników, z adresami kancelarii prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki wyszukiwarce można ustalić, jacy komornicy działają w konkretnym rewirze. Informacje o komornikach działających przy danym sądzie rejonowym można też znaleźć na stronie internetowej konkretnego sądu. Wyszukiwarka ułatwia wybór komornika.

Rewir to jednostka terytorialna, na terenie której komornik posiada uprawnienia władcze. W rewirach może działać po jednym komorniku, ale może być też po kilku. Zależy to od decyzji Ministra Sprawiedliwości, po uwzględnieniu takich czynników jak stan zaległości spraw, liczba i struktura ludności czy ilość przedsiębiorców mających siedzibę w rewirze.

Przykład: Rewir miasto Sochaczew i komornicy w Sochaczewie:

  • Anita Fijołek-Brudko – Kancelaria Komornicza nr I w Sochaczewie
  • Jakub Czesław Golec – Kancelaria Komornicza nr II w Sochaczewie
  • Jacek Jachowicz – Kancelaria Komornicza nr III w Sochaczewie
  • Przemysław Kosyra – Kancelaria Komornicza nr IV w Sochaczewie
  • Tomasz Adrian Marciniec – Kancelaria Komornicza nr V w Sochaczewie

Wybór komornika powinien być uzależniony od jego skuteczności w roku poprzednim. Liczyć tu się będzie ilość zarejestrowanych spraw, oraz szybkość podejmowania działań komorniczych i ich zakres!

Dodatkowo, przed wyborem komornika warto w kancelarii komorniczej zapytać, czy komornik podejmuje w ogóle jakieś działania terenowe, oraz czy jest możliwość współpracy na relacjach komornik <-> wierzyciel.

Żeby wybrać dobrego komornika, musisz mieć pewność, że komornik na którego decydujesz się jest szybki i skuteczny w swoich działaniach, a także obsługuje zajęcia różnych składników majątku dłużnika, bo tylko taki komornik będzie w stanie skutecznie wyegzekwować należność od dłużnika!

Są przecież kancelarie komornicze, którym samo zarejestrowanie sprawy zajmuje aż 2-3 tygodnie (obłęd), nie wspominając już o przystąpieniu do samych czynności egzekucyjnych… a są też kancelarie, które przystąpią do działań egzekucyjnych w dniu otrzymania wniosku o wszczęcie egzekucji.

Prawo w Polsce

Usługi prawne odgrywają ważną i doniosłą rolę w społeczeństwie. Z punktu widzenia konkurencyjności jest to jednak rynek bardzo specyficzny. Po pierwsze, ocena udziału kancelarii prawnych w rynku jest utrudniona, ponieważ rynek usług prawnych ma charakter rozproszony, a do tego nie ma dostępnych danych dotyczących konkurencyjności publikowanych przez organy administracyjne lub samorządy zawodowe adwokatów lub radców prawnych. W takiej sytuacji najlepszym źródłem wiedzy o konkurentach są obsługiwani usługobiorcy.

Po drugie, usługodawcy muszą spełniać liczne warunki, aby otrzymać zezwolenie na świadczenie usług prawnych.

Po trzecie, proces transformacji oraz częściowe otwarcie dostępu do zawodów prawniczych znacząco zmieniły ustrojową i zawodową pozycję prawników.

Postępująca deregulacja rynku usług prawnych wymusiła na nich zwiększenie starań o rentowność prowadzonych działań, konieczność pozyskiwania informacji rynkowej oraz staranniejszego profilowania własnej oferty, nie mówiąc już o promocji. W usługach prawnych konkurowanie jest jednak utrudnione, ponieważ zasady pozyskiwania i informowania klientów są w dużym stopniu wyznaczane przez prawne i etyczne normy zawodowe. Powyższe sprawia, że prawnicy albo wcale nie mogą się reklamować, albo ich promocja jest bardzo ograniczona. Ponadto istnieją liczne bariery wejścia na rynek, które sprawiają, że młodym prawnikom coraz trudniej jest zakładać swoje kancelarie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że przedmiot usług prawnych bardzo się zmienił, stając się wielokrotnie bardziej skomplikowany.

Powiększyła się też dysproporcja zasobów wiedzy, jakimi dysponują usługodawcy i usługobiorcy, zwłaszcza w obszarach związanych z wąskimi specjalizacjami prawnymi. Dysproporcja ta utrudnia racjonalny wybór usługodawcy czy też ocenę jakości świadczonych usług. Specyficzne jest również to, że nabywcy usług prawnych, w sytuacji gdy ich podstawowe wartości są zagrożone, często postępują emocjonalnie, wbrew tradycyjnemu mechanizmowi rynkowemu, opierającemu się na założeniu racjonalności postępowania konsumenta.

Branża prawnicza jest ogromną i ważną częścią światowej gospodarki. Jest to jedna z nielicznych branż, która jest nie tylko odporna na recesję, ale ma również prężny popyt we wszystkich częściach świata.

Prawnicy to profesjonaliści, którzy pomagają osobom lub organizacjom rozwiązywać ich problemy prawne poprzez porady prawne, rzecznictwo i spory sądowe. Są to zazwyczaj specjaliści w określonej dziedzinie prawa, takiej jak prawo karne, prawo korporacyjne czy prawo podatkowe.

Kancelaria prawna to organizacja świadcząca usługi prawne na rzecz klientów w sprawach takich jak transakcje biznesowe, obrona karna i ochrona własności intelektualnej.

Założenie firmy prawniczej może być kosztownym i czasochłonnym procesem. Ale może to być również satysfakcjonujące doświadczenie, ponieważ możesz pracować na własnych warunkach. Przed podjęciem takiej decyzji ważne jest, aby znać koszty założenia własnej firmy prawniczej. Branża prawnicza jest jedną z najbardziej konkurencyjnych branż na świecie. Jest to również jedna z najbardziej lukratywnych branż, w której prawnicy zarabiają więcej niż jakikolwiek inny zawód w Polsce. 

Kancelaria to miejsce, w którym uzyskasz porady prawne i wskazówki dotyczące codziennego życia. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni dla siebie, ale ważne jest również, aby wiedzieć, czego nie robić, zatrudniając pierwszego prawnika.

Oto 4 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić, zatrudniając prawnika:

1) Nie zatrudniaj prawnika, który nie specjalizuje się w rodzaju prawa, którego potrzebujesz

2) Nie zatrudniaj prawnika, który nie ma dobrej reputacji lub opinii innych klientów

3) Nie zatrudniaj prawnika bez osobistego spotkania – jest wielu prawników, którzy oferują reprezentację bez spotkania z klientem!

4) Nie zatrudniaj prawnika, który nie poświęca czasu na odpowiedź.

Poziom świadomości prawnej jest istotnym elementem decydującym o skłonności do korzystania z usług prawnych. Społeczeństwo świadome zagrożeń i konsekwencji prawnych, a także znające swoje prawa zdecydowanie częściej korzysta z pomocy prawnika.

Na pytanie „Jak często zdarzają Ci się sytuacje, w których przydałaby Ci się pomoc prawna?” 32% badanych odpowiedziało, iż w ogólne nie zdarzają się takie sytuacje, a 31%, że takie sytuacje zdarzają się rzadziej niż raz na dwa lata.

Nie bez znaczenia na skłonność Polaków do korzystania z fachowej pomocy prawnej ma również zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Wyniki badania pokazują przekonanie o nadmiernej biurokracji i opieszałości sądów powszechnych, braku nowoczesności oraz  zaangażowaniu politycznym sądów powszechnych.

Wyniki badania jednoznacznie wskazują na niską świadomość zagrożeń prawnych wynikających z niskiej edukacji prawnej naszego społeczeństwa. Nieprawdopodobna wydaje się sytuacja, żeby tak znaczna grupa nie miała żadnych problemów prawnych lub też sytuacji, które niosły ze sobą ryzyko negatywnych konsekwencji prawnych. Zdecydowanie bardziej należy domniemywać, że część z tych osób nie dostrzega zagrożeń prawnych jak również, z uwagi na często znaczne koszty pomocy prawnej, stara się szukać odpowiedzi na problemy prawne na własną rękę. Istotnym problemem jest to, że nasze społeczeństwo nie dostrzega wartości dodanej jaką powinny uzyskać osoby korzystające z usług prawnych – nasuwa się też pytanie czy ta wartość zawsze tam jest…. Czy oferowane usługi prawne zawsze warte są swojej ceny…

Nawigacja wpisu

Previous: Windykacja należności
Next: Zagrożenie niewypłacalnością

Podobne

Faktorzy biorą na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahentów. Jego cena to blisko 300 mln zł

28 października, 2022 Redaktor

Pozorne bankructwo, ukrywanie majątku i niegospodarność na szkodę wierzycieli

28 października, 202228 października, 2022 Redaktor

Zagrożenie niewypłacalnością

14 kwietnia, 202228 października, 2022 Redaktor

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Getin Noble Bank a frankowicze
  • Faktorzy biorą na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahentów. Jego cena to blisko 300 mln zł
  • Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki. Kiedy jest właściwy czas na zgłoszenie upadłości?
  • Pozorne bankructwo, ukrywanie majątku i niegospodarność na szkodę wierzycieli
  • Zagrożenie niewypłacalnością

Najnowsze komentarze

  • Konrad - Windykacja należności
  • Janusz - Pomoc prawna
  • anka_98 - Pomoc prawna
  • Piotrek76 - Twarde prawo, ale prawo
  • evengelen - Twarde prawo, ale prawo

Kategorie

  • Adwokaci
  • Prawo
  • Studia prawnicze
  • Usługi
  • Windykacja należności
Copyright All Rights Reserved | Theme: BlockWP by Candid Themes.